חריקת שיניים - למה התופעה מתרחשת ואיך מטפלים בה?

חריקת שיניים בלילה

חריקת שיניים בלילה? מתי פעם אחרונה קמת עם כאבים?

חריקת השיניים מתרחשת בעיקר בלילה בזמן שאנו ישנים, לרוב אין אנו מודעים לה ( לעיתים יערו לנו שותפינו למיטה שאנו חוקים שיניים) ויתכן ורק הרופא שיניים יאיר את תשומת ליבנו לתופעה.

במקרים מסוימים אנו עלולים לקום בבוקר עם כאבים באזור הלסתות, הרקות או הצוואר. 

במקרים החמורים אנו רואים שחיקה של השיניים שיכולה להגיע לשחיקה עד קרוב לגובה החניכיים. שחיקה שיכולה להגיע עד לעצב ובעקבותיה כאבים חזקים וצורך בטיפולי שורש .

חריקת שיניים

במקרים מסוימים עקב שחיקת השיניים נסדקות ונשברות שיניים וזה יכול להוביל לצורך בעקירתן.

ממה נגרמת חריקת שיניים בשינה?

תופעה זו של פעילות יתר של הלסתות, או של חריקת שיניים (ברוקסיזם), נגרמת  בדרך כלל כתגובה למאמץ או לחץ ולעיתים רבות ללא סיבה הנראית לעין. 

המח שלנו אינו נח לחלוטין בשינה והמתח שליווה אותנו במהלך היום יכול ל"עודד"  חריקה והידוק הלסתות בעיקר בשינה הרדודה ובשנת החלומות (ה-REM).

"ברוקסיזם" ("חריקת שיניים" ביוונית)  מוגדרת כפעילות בזמן ערות או בשינה של הידוק, חריקת שיניים ו/או נעילת לסתות. בזמן הערות, נגרמת התופעה בדרך כלל כתוצאה ממתח נפשי או מאמץ הקשור בריכוז (לדוגמא בעבודה). 

בזמן השינה, פעילות יתר של הלסתות נגרמת אף היא במקרים רבים עקב מתח נפשי אך היא עלולה לנבוע גם מסגר לא תקין של השיניים יוצר "הפרעות" לתנועת השיניים החלקה ו"מעודד" את מוחנו לנסות ולשחוק אותה וגם מנטילת תרופות מסוימות  או בעיות נוירולוגיות שונות כגון מחלת "טור,ט.אפשר להגדיר את הברוקסיזם ההפרעה תנועתית הקשורה בשינה.

חריקת שיניים

"חריקת השיניים שכיחה יחסית, כ-8-10 אחוזים."

השכיחותה של תופעת שחיקת השיניים קטנה עם הגיל. כ-40 אחוז מבני השנתיים "חורקים" ושוחקים את שיניהם בשינה, וכך גם כ-20 אחוז מקרב הילדים עד גיל 12. בין הגילאים 15-45 השכיחות המקובלת היא 8-10 אחוז ואילו בקרב בני ה-65 ומעלה, יורדת שכיחות התופעה לכ-3 אחוז בלבד.

הטיפול המומלץ והפשוט ביותר לבעיה של שחיקת השיניים לאחר בדיקה ואבחון של רופא שיניים מומחה בתחום,הוא שמוש בהתקן המולבש על השיניים ומונע את השחיקה ובנוסף מעודד הרפייה של שרירי הלעיסה. התקן זה נקרא "סד לילה", זהו  התקן עשוי מאקריל (סוג של פולימר), המולבש על השיניים של אחת הלסתות ומעניק הגנה בעת חיכוכן. מדובר במכשיר קטן ופשוט יחסית, שאינו כרוך בטיפול רפואי פולשני.

במקרים קיצוניים בהם סד הלילה לא עוזר ניתן להרפות את שרירי הלעיסה בעזרת  הזרקה של בוטוליניום אוקסיד לשרירי הלעיסה בעיקר לשריר ה"מסטר", הזרקה זו גורמת לשיתוק קל של השריר ומקטינה משמעותית את עוצמת השחיקה.

הטיפול  בבוטוליניום אוקסיד אינו חד פעמי ויש לחזור עליו מעת לעת.